10 Ekim 2016 Pazartesi

Designated Survivor

Bir arkadaşım bana hep der ki "  şu Amerikan dizilerini seyrediyorsun ya....kafan karmakarışık oluyor " galiba bu sefer izlediğim dizi gerçekten kafamı karıştırdı.
Son izlediğim dizinin adı Designated Survivor. (Nasıl çevireceğimi bilemedim.... Belirlenen Survivor  mı desem yok yok Atanmış Survivor  daha iyi galiba,, Atanan Yetkili mi desem acaba yoksa Atanan Başkan mı demek doğru olur....öf bulamadın öneriniz varsa söyleyin lütfen) ABD Başkanı'nın yıllık geleneksel Birliğin Durumu konuşmasını Kongre'de yapacağı gün, olağanüstü bir durum olursa ( ülke Başsız kalmasın diye) yerine geçecek kişi belirleniyor.  Belirlenen bu kişinin olağanüstü durumda otomatik olarak Başkanlık görevini devralması gerekiyor. ABD Anyasasına göre , Başkanın yok olması durumunda görevi otomatik olarak Başkan yardımcısı ve o da ortada değilse sırada bulunan Meclis Başkanı devr alıyor..
Designated Survivor adlı dizi de , senaryo bu varsayım üzerine kurluyor.. Bir gün önce Başkan tarafından işten ayrılması istenen Şehircilik Bakanı daha önceden Designated Survivor olarak belirlendiği için, yetkili herkes bombayla öldürüldüğünden Başkan olarak atanıyor. Dizi, bu senaryo üzerine kuruluyor ve politik yaşamın ve Washinton'daki kumpasların çeşitli boyutlarını ele alıyor. Dizi halen Amerikan ABC televizyonunda yayımlanıyor ve 22 bölümden  oluşacağı sanılıyor.
Benim kafamı karıştıran, dış haberler ağırlıklı 40 yıllık gazetecilik yaşamımda bunu hiç duymamış olmamdı. Neyse, öğrenmenin yaşı yok.  Google sağolsun. Wikipedia'dan edindiğim bilgiye göre, ABD"de , bu uygulama. Nükleer savaş olasılığına karşı ,2. Dünya Savaşından sonra, Başkan'larının yemin törenlerinde  ve Kongre'de gerçekleşen  yıllık Birliğin Durumu konuşmaları sırasında uygulanmaktaymış. Nitekim, son olarak 12 Ocak 2016'da Başkan Obama'nın , Birliğin Durumu konuşmasında içgüvenlik Bakanı Jeh Johnson  kullanılmış.  Bu kişinin mutlaka Amerikan topraklarında doğmuş ,35 yaşını aşmış olması gerekiyor ve kabine üyeleri arasından seçiliyor.

ABD'de sağlık bilgileri  nerdeyse havada uçuşan 69 yaiındaki Hillary Clinton ve 70 yaşındaki Donald Trump arasında kıyasıya çekişmeyle geçen 8 Kasım'da yapılacak Başkanlık Seçimleri öncesinde bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedim.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder